hosting menu left
hosting menu right

top of hosting header
www.efektivne.eu
Microsoft Excel Excel 2013 I.
 • Délka školení - 10 hodin
 • Účastnická cena - 2450 Kč
 • Skupinové slevy
 • Vstupní test znalostí
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině
Microsoft Project Project 2013 I.
 • Délka školení - 10 hodin
 • Výborná cena 2950 Kč/osoba
 • Garantovaná kvalita
 • ZDARMA měsíční podpora
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině
Microsoft Visio Visio 2013 I.
 • Délka školení - 5 hodin
 • Účastnická cena 1950 Kč
 • Přizpůsobní požadavkům
 • Vstupní test znalostí
 • Školení kdekoli v ČR
 • Možnost školení v angličtině


bottom of hosting header
website hosting main area top

Poslední komentáře

Joomla 2.5 - novinky
Napsal uživatel Daniel Mikláš   
pondělí, 30. ledna 2012 00:00

joomla-25-logoJoomla 2.5 je nová verze redakčního systému s tzv. „dlouhou“ podporou (LTS – Long Term Support) a generačně nahrazuje všechny předchozí verze. Vývojářský tým bude pro tuto verzi redakčního systému zajišťovat podporu až do prosince 2013, kdy by měla být k dispozici další LTS Joomla 3.5.

Přestože nová Joomla 2.5 nabobtnala a přináší více než dvě desítky novinek a zlepšení, z pohledu potřeb základního uživatele, který potřebuje rozjet vlastní web a plnit jej obsahem se naštěstí nic zásadního nemění. I to lze vnímat jako profesionalitu vývojového týmu.

Změny lze zaznamenat v rovině ovládání a mnoha na první pohled drobných vylepšení. Lze vidět, že vývojový tým opravdu přemýšlel a zjednodušoval.

1. Chytré hledání

Joomla 2.5

Chytré hledání nabízí ve vyhledávacím políčku „našeptávání“ relevantních dotazů. Ve výchozím stavu je vypnuto a pro jeho aktivaci musíte váš web osadit modulem Chytré hledání (ve Správci modulů) a následně provést indexaci obsahu, který se bude v Chytrém hledání nabízet. Indexaci provedete v nabídce Komponenty, volba Chytré hledání, kde následně zvolíte tlačítko Indexovat.

Joomla 2.5 - Chytré hledání - Indexace

Subjektivně ale můžu zatím říci, že indexace českého obsahu naráží především na pády. Na druhou stranu, Chytré hledání umožňuje komplexní konfiguraci včetně změny „vážení“ výsledků, můžete tedy experimentovat s váhami klíčových prvků. Toto se provádí v Komponentách, Chytré hledání, tlačítko Možnosti.

Joomla 2.5 - Chytré hledání - Váhy

Při vložení překlepu nabídne Chytré hledání správnou frázi.

Joomla 2.5 - Chytré hledání - nabídka opravy

Při výběru našeptávaného obsahu se tento obsah zobrazí ve vyhledávacím políčku a já jej musím následně znovu potvrdit entrem. Nešlo by to vyhledávání spustit přímo, nebo jsem něco přehlédl?

2. Podpora jiných databázových úložišť

Všechny předchozí verze Joomly používaly jako výchozí datovou základnu systém MySQL nebo MySQLi (Improved). Od aktuální verze 2.5 lze používat nově komerční databázový produkt MS SQL a v blízké budoucnosti bude Joomla podporovat i ostatní hráče na trhu (PostgreSQL, Oracle, SQLite a PHP Data Objects – PDO).

3. Upozornění na potřebu aktualizace

Joomla 2.5 - Aktualizace systému

Ve výchozím ovládacím panelu backendu přibyly dvě nové ikony pro kontrolu aktuálnosti jádra Joomly a nainstalovaných rozšíření. Díky nim bude administrátor webu snadno informován o potřebě aktualizace. Při zjištění neaktuálnosti stačí přes ikony prokliknout do aktualizačních správců a provést aktualizaci z webu, nebude tedy nutné stahovat balíčky a uploadovat je ručně přes FTP.

Joomla 2.5 - Správce rozšíření: Aktualizace

4. Kontrola databáze

Kontrola databázového schématu. Tato nová vlastnost bude užitečná pro administrátory, kteří budou provádět aktualizace přes FTP, nikoli přes Správce rozšíření: Aktualizace. V případě potíží s integritou bude možné schéma opravit.

Joomla 2.5 - Kontrola databázového schématu

5. CAPTCHA podpora přímo v jádru Joomly

Joomla 2.5 - reCaptcha

V jádru Joomly je nově integrovaná podpora CAPTCHA, konkrétně se jedná o rozšíření reCAPTCHA. Toto rozšíření můžete využít v přihlašovacím formuláři pro nově registrované uživatele. Systémově se zapíná v Globálním nastavení, části Stránky, pro uživatele pak v Možnostech Správce uživatelů.

Joomla 2.5 - reCaptcha

6. Propojení nových nabídek s novým modulem

Při vytváření nových nabídek se automaticky nezaloží! i nový modul (jak tomu bylo ve verzi 1.5), ale je nutné „ručně“ propojit nabídku s modulem. Abyste nemuseli odbíhat do Správce modulů, ve Správci nabídek je „zkratka“, která v případě potřeby nový modul snadno založí a zpřístupní nastavení ve Správci modulů.

Joomla 2.5 - Napojení nabídky na modul

7. Obrázky a odkazy článku a Nastavení stránky úpravy článku

V  parametrech článku přibyly dvě nové kategorie: Nastavení stránky úpravy článku a Obrázky a odkazy.

Prvně zmíněná kategorie nabízí správu možností zveřejnění, článku, obrázků a odkazů ve veřejné a administrativní části.

Joomla 2.5 - nové možnosti článku

Kategorie Obrázky a možnosti umožní vložení obrázku pro titulek článku, celý článek a až 3 webové odkazy.

Tato druhá funkcionalita se spíše hodí pro blogy než pro klasické weby. Výhodou uvedeného zjednodušení bude rychlé vložení obrázků a odkazů a zachování jednotné podoby, která bude/může vycházet z konkrétního nastylování šablony.

U blogů to pravděpodobně bude široce využíváno, tvůrci obsahu nebudou používat klasické ikony.

8. Informační e-mail o přihlášení nového uživatele

Aktivace nových uživatelů ve výchozím nastavení Joomly probíhá tak, že se uživateli po jeho registraci odešle e-mail s aktivačním odkazem. Pokud uživatel odkaz proklikne, sám si účet aktivuje. Tato varianta aktivace se nazývá Vlastní. Další možnosti jsou Žádné (aktivace proběhne automaticky hned) a Správcovská část (může aktivovat pouze admin z backendu).

Joomla 2.5 - notifikace

Joomla nově nabízí volbu ANO/NE pro notifikaci administrátora při přihlášení nového uživatele. V předchozích verzích chodila notifikace administrátorovi vždy, nyní jen v případě, že bude povolena.

9. Poznámka k položce nabídky

Při tvorbě nabídek lze nově k jednotlivým položkám nabídky přidávat poznámky. Pokud jsou vyplněny, zobrazují se ve Správci nabídek přímo u jednotlivých položek (za aliasem). Tato maličkost se může hodit při tvorbě položek, případně při rozsáhlých strukturách nabídek.

Joomla 2.5 - poznámka k položce nabídky

10. Filtrování textu

Filtrování textu je bezpečnostní vlastnost, která umí povolit nebo zakázat vybrané html tagy a atributy. Filtrování probíhá na vstupu, tedy při zadávání článků a je jedno, jaký editor pro tvorbu obsahu použijete. Kontrola proběhne při odesílání článku. Filtrováním lze zacílit na konkrétní uživatelskou skupinu s vybranou mírou přísnosti. Lze uplatňovat výchozí black, či white listy, vlastní black a white listy atp.

Joomla 2.5 - filtr textu

V nápovědě se uvádí, že jednotlivé atributy lze oddělovat mezerou nebo čárkou. Oddělení mezerou mi v současné verzi Joomla 2.5.0 nefungovalo, oddělujte pro jistotu čárkou.

Filtrování textu najdete v Globálním nastavení jako poslední navigační záložku.

11. Filtrování článků dle požadované podúrovně

Ve Správci článků můžete nově filtrovat podle požadované podúrovně. Hodí se pro weby s rozsáhlým počtem článků.

Joomla 2.5 - filtrování článků

12. Úprava přepisování konstant a hodnot ve Správci jazyků

Nová Joomla 2.5 nabízí změnu zobrazení textů spojených se systémovými konstantami a hodnotami. Tato nová vlastnost se hodí v případě, že byste potřebovali opravit stávající obsah proměnných směrem k vašim potřebám, např. byste chtěli, aby automatické zprávy obsahovaly název společnosti nebo jiné upřesnění. V předchozích verzích se tato potřeba dala řešit pouze úpravou jazykových balíčků.

Úpravu provedete ve Správci jazyků na kartě Přepsání přes tlačítko Nový.

Joomla 2.5 - Přepisování

13. Poznámky k uživatelům

Pokud budete spravovat větší množství uživatelů, můžete si ke každému z nich psát poznámky. Poznámky lze členit do kategorií, a pokud jich je více, lze je filtrovat. Poznámky samozřejmě vidí a spravuje pouze manažer, nikoli samotný uživatel.

Joomla 2.5 - poznámky k uživatelům

14. Nová možnost uspořádání položek v newsfeed kanálech

Zobrazení položek v newsfeed kanálu lze nově zobrazit od nejnovějších nejdříve, nebo nejstarších nejdříve. Nastavuje se v nabídce Komponenty, položka Kanály, podpoložka Kanály. Ve správci kanálů pak vyberete konkrétní newsfeed kanál a změnu zobrazení provedete v části Možnosti zobrazení.

Joomla 2.5 - Zobrazení položek v RSS kanálu

15. Nové možnosti při odpojení webových stránek

Joomla 2.5 - odpojení webových stránek 

Pokud odpojíte webové stránky (Globální nastavení, karta Stránky), můžete nově určit, zda se bude zobrazovat výchozí zpráva o odpojení, nebo vaše vlastní a navíc můžete do stránky odpojení přidat firemní logo nebo jiný obrázek.

Joomla 2.5 - odpojení webových stránek

16. Odpojené stránky jako výchozí stav po instalaci nové Joomla instance

V Joomla instalátoru můžete nově stanovit, že se po dokončení instalace bude webová prezentace zobrazovat pouze v režimu odpojených stránek.

Joomla 2.5 - odpojení webových stránek

17. Modul Who's Online třídí uživatele podle skupin

Pokud na vašem komunitním webu zobrazujete přihlášené uživatele pomocí modulu Who's Online, můžete je nově třídit do skupin. Povolení filtrování podle skupin bude v modulu Who's Online zobrazovat pouze uživatele patřící do stejné uživatelské skupiny jako aktuálně přihlášený uživatel.

Joomla 2.5 - Who's online

18. Předinstalační kontrola zobrazuje, zda máte aktivní nativní podporu ZIP komprese

Jeden z prvních kroků instalace Joomly, předinstalační kontrola, nově ukazuje zda máte na webhostingu povolenou nativní podporu práce se ZIP soubory. Nativní ZIP podpora je doporučena, protože umožňuje mnohem rychlejší práci se zazipovanými soubory, než nabízí PHP unzip.

Joomla 2.5 - nativní podpora ZIP komprese

19. Vylepšený modul Sdružené kanály

Modul Sdružené kanály ve verzi 1.7 umožňuje RSS kanály pojmenovat, při použití na stránce se vedle ikony RSS kanálu objeví nově i popisek. Joomla 2.5 nabízí přepínač pro zapínání/vypínání zobrazování textu.

Joomla 2.5 - vylepšený modul Sdružené kanály

20.Alternativní metatagy při použití vícejazyčných stránek

Tato funkcionalita zobrazuje vyhledávacím nástrojům metatagy a odkazy, které propojují vícejazyčné nabídky se stránkami v příslušném jazyce.

21.Položky nabídek ve více jazykových verzích umožňují jednotné aliasy

Tato vlastnost nabízí použití stejného aliasu v různých jazykových verzích. Příklad:

 • /en/news.html
 • /cz/news.html

22.Nové rozšíření: languacode

Díky tomuto rozšíření můžete vyhledávacím robotům „vnutit“ jiný regionální kód, než ten, který vychází z výchozí instalace jazykového balíčku. Umístění: Nabídka Rozšíření, Správce pluginů, položka System – Kód jazyku. Ve výchozím stavu vypnuto.

Joomla 2.5 - nové rozšíření languacode 

23.Zobrazování kódu nově s formátováním

Pokud budete zapínat debug režim nebo budete číst kód šablony, obsah bude pro přehlednost formátově odlišen.

Joomla 2.5 - formátování kódu

24.Autoloader pro redakční systém

Joomla Platform je vývojové prostředí pro tvorbu webových aplikací a od redakčního systému je odděleno. Redakční systém potřebuje místo pro odkládání souborů/tříd, které jsou univerzální, ale nejsou součástí vývojové platformy. S tímto autoloaderem se vývojáři nemusí obávat umístění potřebných tříd v souborech vývojové platformy (libraries/joomla) nebo souborech redakčního systému (libraries/cms).

Novinky oproti verzi 1.5

 • Byl odebrán dvouúrovňový systém členění obsahu (sekce, kategorie) a nahrazen pouze kategoriemi s neomezeným zanořováním;
 • Přepracován systém přístupových práv – ACL – Access Control List. Výchozí rozložení uživatelských skupin a oprávnění je téměř stejný, rozdíl je v jejich modularitě. Joomla 1.5 neumožňovala změny, Joomla 2.5 umožňuje správu uživatelů teoreticky neomezenou;
 • Práci se soubory lze nyní provádět dávkově;
 • Aktualizace Joomly nyní probíhá on-line přímo ve Správci rozšíření;
 • Byla přepracována správa šablon;
 • Sjednocení uživatelského rozhraní, ikony všude spouští stejné procesy;
 • Minimální požadavky:
  Prohlížeč: Internet Explorer 7 nebo vyšší, Firefox verze 3 nebo vyšší, Safari verze 4 nebo vyšší
  Server: PHP 5.2.4 nebo novější, MySQL verze 5.04 nebo vyšší;
 • Legacy Mode byl odebrán, resp. je spravován Joomla frameworkem;
 • SEO:
  • V URL lze používat unicode, což znamená, že je možno používat adresy obsahující arabské, židovské a další znakové sady přímo v URL.
  • Kategoriím lze přiřazovat metatagy a klíčová slova
  • Lze kombinovat titulky stránek a webu a volit jejich pořadí
 • Moduly lze publikovat na základě časových parametrů (např. od – do);
 • Vícejazyčná podpora;
 • Komponenty:
  • Nové přesměrovací rozšíření umožňuje přesměrování na zvolenou URL a „vyhne“ se chybě „404, stránka nebyla nalezena“;
  • Byla vydána nová vyhledávací škálovatelná komponenta, která „předhledá“ obsah a uspořádá jej podle relevance, navrhne alternativní fráze pro vyhledávání, dokáže vyhledávat v mnoha různých typech souborů atd.;
  • Rozšíření umožňující tvorbu anket bylo z jádra Joomly odebráno, nyní se bude počítat s řešením komunity.
 • Upravený vývojový cyklus: Nová LTS verze Joomly přijde vždy v 18 měsíčních cyklech. Nová LTS verze 3.5 by měla být uvolněna v září/říjnu 2013;
 • Uvedení Joomla! Platformy - Joomla! sestává ze dvou částí:
  • Vývojového prostředí Joomla! platform
  • Redakčního systému Joomla!
  • Jádro Joomly nyní podporuje tvorbu článků, kategorií a modulů v různých jazykových verzích. Díky novým jazykovým rozšířením lze filtrovat weby podle potřebného jazyka.
  • Nový editor CodeMirror (není WYSIWYG) nabízí přehlednější práci s kódem, který dokáže lépe strukturovat formátuje jej.

Drobných změn je mnohem více. Mezi další patří např. umístění obrázku do pozadí modulu, zobrazení článků se stránkovými zlomy v záložkách nebo posuvnících.


Zdroje informací: 


Pokud Vás tato verze Joomly zajímá více, můžete navštívit naše školení Joomla 2.5.

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Vyhledávání

Anketa

Jaký Office používáte nejčastěji?

MS Office 2010 - 30.1%
MS Office 2007 - 32.2%
MS Office 2003 - 12.7%
MS Office starší - 1.3%
OpenOffice - 6.5%
Google Office - 7%
Jiný - 2.3%
MS Office 2013 - 8%

Celkem hlasů: 1679
The voting for this poll has ended v: sob, 19. ledna 2019website hosting main area bottom

Založeno na Joomla!. Designed by: Free Joomla 1.5 Theme, .org.uk tld hosting. Valid XHTML and CSS.